Cukrzyca u psów i kotów

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest chorobą endokrynologiczną, wynikającą ze zbyt niskiej produkcji insuliny przez trzustkę lub oporności na insulinę. Powoduje to znaczne podwyższenie poziomu glukozy we krwi, co może z kolei powodować uszkodzenie nerek.

Objawy cukrzycy u psów i kotów

Objawy mogą się różnić w zależności od zaawansowania cukrzycy oraz chorób współistniejących. Do najczęstszych należą:

– zwiększona ilość wypijanej wody i oddawanego moczu

– utrata wagi mimo dobrego apetytu

– z czasem słabszy apetyt i apatia

– zły stan okrywy włosowej

– osłabiona mobilność i chodzenie na całej stopie (koty)

Przyczyny cukrzycy u psów i kotów

Do najczęstszych przyczyn cukrzycy należą:

– otyłość

– choroby trzustki i wątroby

– nieodpowiednia dieta

– stosowanie glikokortykosteroidów

Diagnozowanie cukrzycy u psów i kotów

W celu postawienia diagnozy konieczne jest wykazanie podwyższonego poziomu glukozy we krwi oraz obecności glukozy w moczu, przy jednoczesnych objawach cukrzycy. Pomocne może być badanie fruktozaminy, która określa średni poziom glukozy we krwi w ostatnich 1-3 tygodniach.

Badania dodatkowe

W celu ustalenia ukrytej przyczyny cukrzycy oraz wykluczenia powikłań i chorób towarzyszących zalecimy wykonanie pełnego badania krwi i moczu, USG jamy brzusznej, badanie ciśnienia krwi i czasem dodatkowych badań specjalistycznych.

Leczenie cukrzycy u psów i kotów

Po potwierdzeniu diagnozy wprowadzimy indywidulanie dobrane leczenie. Najskuteczniejsze jest podawanie insuliny w połączeniu ze ścisłą kontrolą glukozy oraz zmiana diety. U większości psów i kotów możliwe są pomiary glukozy w domu za pomocą glukometru. Jeśli nie będzie to możliwe, dopasujemy indywidualny sposób leczenia i monitorowania Twojego pupila. Mamy duże doświadczenie w stosowaniu sensorów do pomiaru glukozy FreeStyle Libre, które przez 2 tygodnie podają jej poziom bez konieczności nakłuwania uszu.

cukrzyca

Jeśli Twój pupil wykazuje objawy cukrzycy to umów wizytę w naszej przychodni.

Dr Jakub Pernak od lat specjalizuje się w leczeniu cukrzycy – prowadzi wielu pacjentów z różnych części Polski i Europy. Z sukcesem doprowadza do remisji koty z cukrzycą oraz leczy skomplikowane przypadki, w których połączenie innych chorób z cukrzycą utrudnia stabilizację poziomu glukozy – np. koty z cukrzycą i akromegalią czy chorobą Cushinga. Opracował wyjątkowy system komunikacji z Opiekunami psów i kotów z cukrzycą, dzięki czemu po przekazaniu dzienniczka z pomiarami glukozy uzyskują oni w ciągu kilku godzin wytyczne odnośnie dawki insuliny.