Chirurgia w Neo Vet

Lista zabiegów

 • Jama brzuszna

  – laparotomia
  – przepukliny
  – biopsje narządów

 • Układ pokarmowy

  – gastrotomia
  – rozszerzenie i skręt żołądka – gastropeksja
  – ciała obce
  – usuwanie guzów i wrzodów
  – enterotomia i enterektomia z anastomozami
  – wgłobienie
  – usunięcie zatok okołoodbytowych
  – wypadnięcie odbytu
  – splenektomia

 • Układ moczowy

  – cystotomia
  – usuwanie kamieni moczowych
  – uretrotomia

 • Układ rozrodczy

  – kastracje i sterylizacje
  – wnętrostwo pachwinowe i brzusze
  – cięcie cesarskie
  – ropomacicze
  – mastektomia
  – korekcja warg sromowych

 • Chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna

  – szycie ran z zastosowaniem technik zmniejszających napięcie oraz leczenie trudnych ran
  – biopsje skóry
  – usuwanie guzów
  – przeszczep skóry
  – amputacje palców, piątych pazurów, kończyn i ogona

 • Oczy

  – szycie powiek
  – enukleacja
  – entropium i ektropium
  – wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki
  – usuwanie guzów powiek
  – keratektomia kratkowa

 • Uszy

  – usunięcie części pionowej i poziomej kanału słuchowego
  – TECA – usunięcie kanału słuchowego wraz z puszką bębenkową
  – krwiaki małżowiny usznej
  – szycie ran małżowiny usznej
  – usuwanie guzów małżowiny usznej

 • Układ oddechowy

  – korekcja zwężenia nozdrzy przednich
  – korekcja wydłużonego podniebienia miękkiego

Każdy zabieg wykonywany w naszej przychodni, zarówno rutynowy jak i skomplikowany, przeprowadzany jest z największą dbałością o bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Wiemy iż podjęcie decyzji o przeprowadzeniu operacji na czworonożnym przyjacielu nie jest łatwe, dlatego nasi lekarze chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i rozwieją wątpliwości.

Wyposażenie

W Neo Vet wszelkie zabiegi wykonywane są w sterylnej sali operacyjnej. Dzięki połączeniu nowoczesnych rozwiązań i doświadczenia znacznie zredukowaliśmy czas trwania operacji oraz częstotliwość komplikacji.

IMG_2893

Wizyta przedoperacyjna

W dniu zabiegu umawiamy wizytę, podczas której wszyscy pacjenci są szczegółowo badani aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do znieczulenia. Ponadto za Państwa zgodą wykonujemy badanie krwi w celu sprawdzenia głównych narządów. Wszystkie te informacje w połączeniu z rasą, wiekiem i reakcją na poprzednie znieczulenia pozwalają nam na indywidualny dobór schematu anestezji do każdego pacjenta.

Znieczulenie

Jest wymagane do przeprowadzenia większości zabiegów. W celu zminimalizowania ryzyka, jako jedni z nielicznych w Poznaniu, używamy znieczulenia wziewnego (gazowego), które jest obecnie najbezpieczniejszym i najnowocześniejszym sposobem anestezji. Podczas zabiegu zwierzaki są nadzorowane przez nasz zespół z pomocą nowoczesnego monitora pacjenta, który informuje nas o pulsie, oddechach, wydolności oddechowej (kapnograf), ciśnieniu, temperaturze pacjenta i zapisie EKG. Dzięki temu mamy jeszcze lepszy wgląd w stan zwierzęcia podczas zabiegu. Pozwala to na dostosowywanie dawki znieczulenia oraz zapewnienie szybkiego wybudzenia i powrotu do domu po operacji – 99% pacjentów wraca do domu w dniu operacji i nie wymaga opieki!

Sala operacyjna

Wszystkie zabiegi są wykonywane na sterylnej sali operacyjnej, z użyciem sterylnych narzędzi i ubrań ochronnych. Dzięki temu zwykle nie jest konieczne stosowanie antybiotyków, co zmniejsza obciążenie organizmu i koszty.

image0 (2)

Zwalczanie bólu

Podobnie jak u ludzi, ból może wpływać negatywnie na samopoczucie i proces gojenia. Ponadto w przypadku zwierząt może prowadzić do zmian zachowania, w tym także agresji. Aby przeciwdziałać bólowi, stosujemy zwykle niesterydowe leki przeciwzapalne +/- opioidowe leki narkotyczne. Schemat dopasowujemy indywidualnie do każdego pacjenta w oparciu o informacje z wizyty przedoperacyjnej, wyniki badania krwi i rodzaj zabiegu.

Opieka pooperacyjna

Pacjenci po zabiegu w 99% przypadków wracają do domu jeszcze tego samego dnia. Czas jaki jest potrzebny do osiągnięcia samodzielności po znieczuleniu może się znacznie różnić w zależności od zwierzaka – od 30 minut do kilku godzin. Dlatego dopiero po pełnym wybudzeniu pacjenta ustalamy godzinę odbioru. Podczas wypisu ze szpitala omówimy z Państwem opiekę w domu oraz podawanie leków. Dostaniecie też Państwo kartę informacyjną z najważniejszymi wskazówkami. W razie wątpliwości lub pytań jesteśmy zawsze do dyspozycji.

W naszej przychodni głównym chirurgiem jest dr Alexandra Pernak. Ma ponad dekadę doświadczenia, z czego kilka lat szkoliła się u boku czołowych brytyjskich specjalistów.