Dermatologia

Dermatologia psów i kotów – dziedzina zajmująca się chorobami skóry. Kluczem do skutecznego leczenia chorób dermatologicznych jest szczegółowy wywiad i badanie kliniczne. Zależnie od zebranych informacji dobieramy konieczne badania dodatkowe – na miejscu wykonujemy badanie mikroskopowe włosa (trichogram), wymazów z uszu i skóry, zeskrobiny skóry, posiew w kierunku dermatofitów (grzybica skóry) i badanie lampą Wood’a (grzybica). W razie potrzeby wysyłamy próbki do laboratorium na badania krwi (endokrynologiczne choroby skóry), posiew z antybiogramem, testy alergiczne czy badanie wycinków skóry pobranych podczas biopsji.

Dopiero po postawieniu rozpoznania (ewentualnie wstępnego rozpoznania) wdrażamy leczenie nacelowane na konkretną chorobę.

Choroby skóry często rozwijają się powoli, w związku z czym ustąpienie objawów też wymaga czasu – może to trwać od kilku dni do kilku miesięcy, więc czasem należy uzbroić się w cierpliwość – w razie wątpliwości odnośnie leczenia koniecznie proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

Wywiad – istotne jest jak długo objawy są widoczne? Jaki był pierwszy objaw? Co zwierzak dostaje do jedzenia? Czy jest sterylizowany/kastrowany? Czy są jakieś objawy ogólne? Czy były jakieś stresujące wydarzenia? Czy ktoś z domowników ma zmiany skórne/świąd? Czy pupil miał styczność z chorym zwierzęciem? Czy w przeszłości miał podobne problemy?

Badanie kliniczne – oprócz podstawowego badania klinicznego, w którym wykluczamy choroby wewnętrzne, badamy szczegółowo skórę pod kątem wykwitów skórnych (zmian) – ich rodzaj i rozmieszczenie często nakierowuje nas na właściwą diagnozę i pozwala wykluczyć wiele przyczyn.

Trichogram – badanie włosa pod mikroskopem. Pozwala na określenie fazy wzrostu włosa, co zawęża listę możliwych diagnoz. Umożliwia też zaobserwowanie niektórych pasożytów (wszy, wszoły, czasem demodex) oraz dermatofitów (grzyby skórne).

Wymaz z uszu i skóry – pozwala ocenić rodzaj komórek oraz patogenów (bakterie, grzyby).

Zeskrobina skóry – uwidacznia pasożyty skórne takie jak świerzbowiec czy demodex.

Posiew w kierunku dermatofitów – pozwala potwierdzić bądź wykluczyć infekcję grzybiczą, w połączeniu z trichogramem i lampą Wood’a stanowi złoty standard w diagnostyce grzybicy skóry. Posiew taki trwa 3-7 dni.

Lampa Wood’a – w przypadku wykrycia świecenia włosa za pomocą tej specjalnej lampy zwiększa się prawdopodobieństwo infekcji grzybiczej (Microsporum canis).

Badania krwi – podstawowe w celu wykluczenia choroby wewnętrznej jako przyczyny wtórnych zmian skórnych. Dodatkowo badania w kierunku zaburzeń hormonalnych (endokrynologicznych) – badanie tarczycy, nadnerczy, hormonów płciowych.

Posiew z antybiogramem – umożliwia dobór właściwego antybiotyku, na który dane bakterie są wrażliwe, co skraca czas leczenia. Często wykonywany przy braku reakcji na wstępne leczenie. Wyniki po 2-5 dniach.

Testy alergiczne – badanie krwi w kierunku alergii wziewnej (pyłki drzew i traw, roztocza kurzu domowego). Umożliwia zamówienie indywidualnie dopasowanej szczepionki i rozpoczęcie odczulania, co często prowadzi do zmniejszenia dawki bądź odstawienia leków przeciwświądowych i poprawy komfortu zwierzaka.

Histopatologia – badanie mikroskopowe wycinka skóry. Umożliwia postawienie rozpoznania przy trudniejszych przypadkach, szczególnie przydatne w przypadku chorób autoimmunologicznych (np. toczeń, pęcherzyca itp.).

Jeśli Twój pupil wykazuje objawy chorób skóry to umów wizytę jak najszybciej. W Przychodni Neo Vet regularnie wykonujemy wizyty specjalistyczne z zakresu dermatologii.