Diagnostyka

Niektórym pacjentom można pomóc stosując leczenie objawowe, jednak w wielu przypadkach korzystniejsze jest wykonanie badań diagnostycznych i postawienie rozpoznania, co pozwala na dopasowanie leczenia do przyczyny. Takie podejście powoduje skrócenie czasu kuracji, a więc minimalizuje dyskomfort pacjenta, a także często zmniejsza koszt.

W przychodni Neo Vet dysponujemy rozbudowanym zapleczem diagnostycznym oraz współpracujemy z wyselekcjonowanymi laboratoriami w Polsce i zagranicą. Poniżej lista najczęściej wykonywanych badań wraz z opisem:

Badanie morfologiczne krwi wraz z rozmazem – ocena krwinek czerwonych (nośnik tlenu), krwinek białych (obrońcy organizmu) i płytek krwi (biorą udział w krzepnięciu krwi), wielokrotnie niezbędne do ustalenia rozpoznania i prawidłowego leczenia. Wyniki dostępne już po 1 minucie!

Badanie biochemiczne krwi – ocena funkcjonowania bądź uszkodzenia narządów, w wielu przypadkach umożliwia postawienie rozpoznania, a co za tym idzie indywidualne dopasowanie leczenia do każdego pacjenta. Wyniki gotowe po 10-15 minutach.

Badanie moczu – pozwala przede wszystkim na ocenę pracy nerek i wielu narządów wewnętrznych, a także wykrycie cukrzycy, zakażeń układu moczowego czy kryształów w moczu (prekursor kamieni moczowych). Posiew moczu wykonywany jest w laboratorium zewnętrznym, specjalizującym się w mikrobiologii – czas oczekiwania na wyniki zwykle 2-3 dni.

Badanie kału – umożliwia wykrycie pasożytów, także takich, na które nie działają standardowe tabletki na odrobaczenie. Pozwala to na ustalenie przyczyny wielu biegunek i dobranie odpowiednich leków. Można także stosować w ramach profilaktyki przeciwpasożytniczej zamiennie do tabletek – jeśli w badaniu nie zostaną wykryte pasożyty, to odrobaczenie nie jest konieczne, w przypadku ich wykrycia przepiszemy odpowiednie leki.

Skóra – badanie zeskrobin skóry, badanie włosa pod mikroskopem (trichogram), badanie cytologiczne, posiewy bakteriologiczne i grzybicze, badanie lampą Wooda w kierunku grzybicy, biopsje skóry i badanie histopatologiczne, testy alergiczne. Więcej w zakładce Dermatologia.

USG jamy brzusznej – umożliwia ocenę budowy narządów i ich funkcji, a więc zdiagnozowanie problemu z takimi organami jak nerki, pęcherz moczowy, wątroba, śledziona, żołądek, jelita, trzustka, nadnercza, a także ocenę węzłów chłonnych i ewentualnych guzów.

RTG – dzięki zastosowaniu nowoczesnego skanera cyfrowego i aparatu o dużej mocy jesteśmy w stanie dokładnie zobrazować klatkę piersiową (choroby serca, płuc, oskrzeli i tchawicy), jamę brzuszną (ciała obce w przewodzie pokarmowym, kamienie w pęcherzu i cewce moczowej oraz pęcherzyku żółciowym), układ kostny (złamania, zwichnięcia, zwyrodnienia stawów, nowotwory kości).